مطالب علمی
 
مطالب پر بازدید
 
مطالب تصادفی
توصیه‌های امنیتی برای استفاده کودکان از تلفن همراه

 

 

توصیه‌های امنیتی برای استفاده کودکان از تلفن همراه

رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ با اشاره به آسیب پذیری کودکان در استفاده از تلفن همراه و تهدیدات امنیتی فضای مجازی، راهکارهایی را برای کاهش آسیب پذیری کودکان به والدین ارائه کرد.

به گزارش ایسنا امروزه با توجه به شیوع ویروس کرونا، گسترش آموزش از راه دور و مجازی استفاده از تلفن همراه در بین کودکان در حال افزایش است. به همین دلیل آموزش مناسب والدین به فرزندان خود در خصوص استفاده ایمن از تلفن همراه و کنترل کردن فعالیت های کودکان می تواند تا حدی با تهدیدات امنیتی مقابله کند.

سرهنگ جلیل موقوفه ای از والدین خواست تا هر زمان که فرزندانشان برای استفاده از تلفن هوشمند آماده بودند، به آنان در خصوص ایمنی و مسئولیت پذیری، آموزش‌های لازم را ارائه دهند. وی به والدین پیشنهاد کرد:

دسترسی کودکان را محدود کنید

تلفن همراه و شرکت‌های تلفن سیار (wireless company) معمولا امکاناتی را در خصوص تنظیمات حریم خصوصی و کنترل‌های ایمنی کودک ارائه می‌دهند. اکثر شرکت‌ها به والدین امکان خاموش کردن قابلیت‌هایی مانند دسترسی وب، ارسال پیام کوتاه یا دانلود کردن را می‌دهند.

برخی تلفن‌های همراه سلولی، خاص کودکان ساخته شده‌اند. این تلفن‌ها برای استفاده ساده طراحی شده‌ اند و دارای قابلیت‌هایی مانند دسترسی محدود به اینترنت، مدیریت دقیقه (minute management)، حفظ حریم خصوصی شماره‌ها و دکمه‌های تماس اضطراری هستند.

الزام استفاده از تلفن‌های محافظت شده با کلمه عبور

کلمه عبور، کد عددی یا اثر انگشت می‌تواند منجر به عدم دسترسی مزاحمان به تلفن شود.

این کار نه تنها می‌تواند از «تماس تصادفی (pocket dialing)» جلوگیری کند بلکه می‌تواند به حفظ اطلاعات و عکس‌ها در برابر دسترسی افراد غیرمجاز کمک کند.

تعداد بازدید از این مطلب: 9
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


تبدیل برگ‌های آناناس به قطعات پهپاد!

 

 

تبدیل برگ‌های آناناس به قطعات پهپاد!

محققان مالزیایی موفق شده‌اند از برگ‌های میوه آناناس برای ساخت قطعات هواپیماهای بدون سرنشین یا همان پهپادها استفاده کنند و مواد زیست‌کامپوزیتی بسازند که ظرف دو هفته پس از دفن شدن تجزیه می‌شوند و با محیط زیست سازگار هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، محققان در مالزی راهی برای تبدیل الیاف برگ‌های میوه آناناس به ماده‌ای به اندازه کافی محکم و مناسب برای ساخت قاب‌های هواپیماهای بدون سرنشین پیدا کرده‌اند.

پروفسور "محمد طارق حمید سلطان" از دانشگاه "پوترا"(Putra) به رویترز گفت که پهپادهای ساخته شده با این ماده نسبت مقاومت به وزن بیشتری نسبت به قاب‌های ساخته شده با الیاف مصنوعی دارند. آنها همچنین ارزان‌تر و سبک‌تر هستند.

به گفته محققان، این قاب اگر آسیب ببیند، از آنجایی که از مواد زیست-کامپوزیت ساخته شده است، می‌توان آن را دفن کرد و طی دو هفته تجزیه می‌شود.

محققان می‌گویند: نمونه‌های اولیه ساخته شده با این ماده تا حدود ۱۰۰۰ متر پرواز کرده‌اند و مانند بسیاری از پهپادهای دیگر می‌توانند حدود ۲۰ دقیقه در ارتفاع و در حالت پرواز بمانند.

هدف این محققان، ساخت پهپادهای بزرگتری است که بتوانند محموله‌های بیشتری را حمل کنند. به عنوان مثال بتوان حسگرهای تصویربرداری را برای مصارف کشاورزی به آنها متصل کرد.

این پروژه که از سال ۲۰۱۷ آغاز شده است، در جستجوی کاربردهای پایدار برای ضایعات آناناس است. کشاورزان اغلب پس از برداشت این محصول، برگ‌های آن را می‌سوزانند یا دور می‌ریزند که این امر به نوبه خود موجب آلودگی هوا می‌شود. اما اکنون فروش این ضایعات در عوض باعث افزایش درآمد آنها خواهد شد و می‌تواند به نفع محیط زیست باشد.

تعداد بازدید از این مطلب: 20
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


نمایه شدن یک مجله ایرانی در اسکوپوس

 

 

نمایه شدن یک مجله ایرانی در اسکوپوس

مجله علمی پژوهشی «مدیریت سلامت» وابسته به دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس نمایه شد.

به گزارش ایسنا، اسکوپوس یکی از نمایه‌های استنادی معتبر است که اطلاعات محصولات حدود پنج هزار ناشر علمی را از سراسر جهان در خود جای داده‌ و اطلاعات ۱۶ هزار و پانصد مجله علمی پژوهشی را در خود نمایه کرده ‌است.

مجله «مدیریت سلامت» که در قالب فصلنامه و به زبان فارسی از سال ۱۳۷۵ منتشر می‌شود نیز به تازگی بر روی این پایگاه نمایه شده است.

در این فصلنامه، مقالات در قالب های پژوهشی، مروری ، مقاله کوتاه، نامه به سردبیر و نقد (کتاب یا مقاله) پذیرفته می‌شود. این مجله مقالات دریافتی را در شاخه های مدیریت خدمات بهداشتی‌ و درمانی (سیاستگذاری سلامت، سلامت در بلایا و فوریت ها، ارزیابی فن آوری سلامت)، مدیریت اطلاعات بهداشتی و درمانی (انفورماتیک پزشکی، فن آوری اطلاعات سلامت، مدارک پزشکی)، اقتصاد سلامت و کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی مورد بررسی قرار می دهد.

بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی ایران، مجله مدیریت سلامت پیش از این در پایگاه های اطلاعاتی راهنمای مجلات با دسترسی آزاد  (DOAJ)، گوگل اسکالر(Google Scholar)، بانک اطلاعات نشریات کشور (Scientific Information Database (SID))، پایگاه استنادی کشورهای جهان اسلام  (Islamic World Science Citation Center (ISC))، مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی(Magiran)، ایندکس کوپرنیکوس (Index Copernicus)، ایندکس مدیکوس سازمان بهداشت جهانی منطقه مدیترانه شرقی  (IMEMR)و  نظام نمایه سازی بین المللی علوم حیات(CABI) ثبت شده بود.

تعداد بازدید از این مطلب: 13
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


اقداماتی که در دنیا برای شناخت ویروس انجام شد

 

وی اضافه کرد: آنچه که موجب شد امروز به سرعت پی به ساختار ویروس کووید-۱۹ ببریم و آن را شناسایی کنیم، پروژه بزرگی با عنوان (Human Genome Project) بود که در امریکا اجرایی شد و در طی آن کل اطلاعات ژنوم بدن ما که در داخل یک سلول است، استخراج شد و مزیت این داده‌ها آن است که اگر عامل خارجی اعم از RNA و یا DNA و به طور کلی هر محتوای بیگانه وارد بدن شود، با توجه به اطلاعاتی که از این پروژه بزرگ به دست آمده است، می توانیم مورد شناسایی قرار دهیم.

آهنگری با تاکید بر اینکه این امر نیز برای ویروس کرونا به عنوان یک RNAویروس رخ داد و به محض ورود به بدن انسان مورد شناسایی قرار گرفت، ادامه داد: این ویروس یک ویروس ناپایدار است و به دلیل موتاسیونی که دارد، این ویروس دارای انواع و اقسام مختلفی است و این امر بررسی این ویروس را با چالش مواجه خواهد کرد.

این متخصص ایمونوژنتیک A،B و C را از فرم‌های ویروس کرونا دانست و خاطر نشان کرد: فرم A این ویروس از خفاش و مورچه خوار شناسایی شد. از  فرم A فرم B منتج شد که بیشتر در چین مشاهده شد که اصطلاحا به آن فرم "ووهان" گفته می‌شود و فرم C نیز در اروپا و سنگاپور شناسایی شدند و در حال حاضر فرم‌های E و G این ویروس نیز مورد شناسایی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه این ویروس بالذاته قادر به تکثیر نیست و برای تکثیر شدن نیاز به وارد شدن به داخل سلول میزبان دارد، اظهار کرد:  این ویروس از طریق ذرات هوا و تنفس منتقل می‌شود، ولی یکی از راه‌های انتقال این ویروس که مورد غفلت قرار گرفته، "مدفوع" است.

آهنگری اضافه کرد: زمانی که این ویروس وارد بدن شد، می‎تواند دستگاه گوارش، قلب، ریه، مغز و کلیه‌ها را مورد حمله قرار دهد؛ ولی بیشترین بافتی را که مورد حمله قرار می‌دهد، ریه است؛ چراکه در ریه بیشترین میزان مولکول رسپتور یا گیرنده این ویروس را دارد که حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد برآورد شده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با تاکید بر اینکه بر اساس مطالعات انجام شده ۳ تا ۴ ماه پس از ابتلا به این ویروس از داخل مدفوع فرد آلوده شده جداسازی شده است، گفت: از طریق تست‌های ژنتیکی این ویروس مورد شناسایی قرار می‌گیرد که تحول بزرگی است، ضمن آنکه با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته بایوانفورماتیکی، مدل سازی‌هایی از این ویروس انجام شد و نشان داد که این ویروس نه تنها در داخل سیتوپلاسم سلول اختلال ایجاد می‌کند، بلکه فاکتور ترانس کریپشن که مسوول تولید ژن‌های دیگر هستند را مورد حمله قرار می‌دهند و به طور کلی این ویروس حدود ۴۰۰ پروتئین مختلف که در انتقال پیام داخل سلولی اهمیت دارند را هدف قرار می‌دهد.

وارد شدن یک عامل خارجی

آهنگری، با اشاره به واکنش بدن در زمان وارد شدن عامل خارجی به بدن، توضیح داد: در این وضعیت ابتدا سیستم ایمنی غیر اختصاصی عامل را مورد شناسایی قرار می‌دهد و وقتی نتواند در برابر این عامل مقاومت کند، سد ایمنی شکسته می‌شود و سیستم ایمنی اختصاصی وارد عمل خواهد شد، در نهایت آنتی بادی سازی به صورت اختصاصی شروع می‌شود تا این عامل خارجی حذف شود.

این محقق با تاکید بر اینکه پس از ۴ تا ۵ روز علایم بیماری بروز خواهد کرد، گفت: به طور کلی بیماران مبتلا به این ویروس به ۴ دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند که گروه اول گروه بدون علایم هستند که جزو گروه خطرناک به شمار می‌روند و گروه دوم خفیف، گروه سوم بیماران بستری در بیمارستان‌ها و گروه چهارم بیمارانی هستند که از بخش به ICU منتقل می‌شوند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک، با تاکید بر اینکه هر چه از گروه اول به گروه چهارم می‌رویم، پاسخ ایمنی شدید مشاهده می‌شود، در این باره توضیح داد: پاسخ ایمنی شدید به ظاهر خوب است، ولی این امر منجر به مرگ افراد خواهد شد؛ از این رو هر پاسخ ایمنی، پاسخ ایمنی خوب نخواهد بود.

تولید واکسن

این متخصص حوزه ایمونوژنتیک با اشاره به سابقه تولید واکسن در دنیا، خاطر نشان کرد: امروزه با استفاده از فناوری‌های پیشرفته واکسنی که ۱۰ تا ۱۵ سال تولید می‌شد، در کمتر از یک سال به بازار عرضه می شود و آنچه که موجب شد در کمتر از یک سال در جامعه جهانی به واکسن کرونا دست یابیم، فناوری پیشرفته در زمینه سوپرکامپیوترها، نرم افزارها و مدل‌سازی‌ها است که امکان دور زدن فرآیندهای آزمایشی روی حیوانات را به ما داده است.

 

آهنگری تاکید کرد: بر اساس این فناوری‌ها می‌توانیم مسیرهای پیچیده آزمایشگاهی را دور بزنیم و در زمینه ساخت واکسن کرونا نیز این امر اتفاق افتاد و از طریق فناوری‌های جدید قطعات مختلف ژنوم این ویروس مورد آنالیز قرار داده شد.

تعداد بازدید از این مطلب: 7
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تعداد صفحات : 4