مطالب علمی
 
مطالب پر بازدید
 
مطالب تصادفی
برداشت ۹۰ درصد مرکبات در مازندران

 

 

برداشت ۹۰ درصد مرکبات در مازندران

ایسنا/مازندران مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: ۹۰ درصد مرکبات استان تاکنون برداشت شده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سطح باغات مرکبات استان مازندران را ۱۱۰هزار هکتار عنوان کرد و گفت: از این سطح ۸۵ هزار هکتار به پرتقال و ۲۵ هزار هکتار به نارنگی اختصاص دارد.
هادی ایزدی افزود: بیشتر سطح باغات پرتقال استان را ارقام تامسون و توسُرخ و بیشتر سطح باغات نارنگی را ارقام اُنشو، پِیج و نارنگی پیش رس تشکیل می‌دهند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران درباره ذخیره سازی پرتقال شب عید گفت: متولی اصلی ذخیزه سازی میوه شب عید، سازمان صنعت، معدن و تجارت است.

تعداد بازدید از این مطلب: 8
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


میانگین سنی مصرف موادمخدر در زنجان چقدر است؟

 

 

میانگین سنی مصرف موادمخدر در زنجان چقدر است؟

ایسنا/زنجان دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان زنجان گفت: میانگین سنی مصرف موادمخدر در استان زنجان بین ۲۵ تا ۴۵ سال بوده و تریاک، پایه مصرف موادمخدر در این استان است.

فاطمه رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با آمار معتادان متجاهر دستگیر شده در زنجان، اظهار کرد: با اتخاذ تمهیدات لازم، جمع‌آوری معتادان متجاهر در این استان آغاز شد که در وهله اول حدود ۲۵۰ نفر طی سه مرحله ۸۳ نفری جمع‌آوری شده و همه معتادان جمع‌آوری شده به مدت ۱۴ روز قرنطینه شدند که پس از اتمام مدت قرنطینه به مرکز تبصره ۲ ماده ۱۶ استان تحویل داده شده‌اند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون از لحاظ ابتلای معتادان متجاهر استان به بیماری کرونا موردی مشاهده نشده و از معتادان متجاهر جمع‌آوری شده نیز هیچ‌گونه فوتی ناشی از بیماری کرونا نداشتیم، افزود: معتادان جمع‌آوری شده کماکان طبق ابلاغ ستاد مبارزه با موادمخدر در مرکز تبصره ۲ ماده ۱۶ استان نگه‌داری می‌شوند و طی ۲ تا ۳ روز آینده یک مرحله دیگر طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر در استان اجرا خواهد شد.

این مسئول در رابطه با اقدامات انجام شده در خصوص پیشگیری از ابتلای معتادان استان به بیماری کرونا، تصریح کرد: معتادان دستگیر شده یا معتادانی که به مراکز تبصره ۲ ماده ۱۶ ارجاع داده می‌شوند، تحت پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می‌گیرند و تست کرونا از آنان گرفته شده و لوازم بهداشتی در اختیار آنان قرار داده می‌شود.

تعداد بازدید از این مطلب: 10
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


کهکشانی که خانه یک سیاه‌چاله است

 

 

کهکشانی که خانه یک سیاه‌چاله است

تصویر ثبت شده با "تلسکوپ فضایی هابل"، کهکشانی را نشان می‌دهد که سیاه‌چاله‌ای بسیار بزرگتر از خورشید در آن قرار دارد.

به گزارش ایسنا، تصویری که "تلسکوپ فضایی هابل"(Hubble Space Telescope) از کهکشان "ان‌جی‌سی ۱۵۶۶"(NGC 1566) ثبت کرده است، مرکز نسبتا کوچک اما بسیار درخشان این کهکشان را به نمایش می‌گذارد که پرتوهایی قوی را از خود ساطع می‌کند.
ان‌جی‌سی ۱۵۶۶ که در صورت فلکی "ماهی زرین" (Dorado) قرار دارد، خانه سیاه‌چاله‌ای به شمار می‌رود که میلیون‌ها برابر بزرگتر از خورشید منظومه شمسی است.

تعداد بازدید از این مطلب: 10
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


کشاورزی علیرغم تحریم‌ها رشد را تجربه می‌کند

 

 

کشاورزی علیرغم تحریم‌ها رشد را تجربه می‌کند

ایسنا/فارس معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در شرایطی که به دلیل تحریم‌ها و همه مشکلات اقتصادی بخش های مختلف دچار رشد منفی شده اما بخش کشاورزی رشد مثبت داشته که این موجب کمک به کشور شده است.

محمدمهدی برومندی در جلسه با سید محسن تقوی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز و اساتید بخش باغبانی تصریح کرد: کشور در سال گذشته در بخش کشاورزی بیش از 6میلیارد دلار درآمد ارزی داشته است که با افتخار می گویم سه میلیارد دلار یعنی ۵۰ درصد آن از بخش باغبانی حاصل شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از جهادکشاورزی فارس، برومندی با بیان اینکه این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که در حوزه کشاورزی و باغبانی جای کار بسیار داریم، اضافه کرد: یک نگاه به گذشته نشان می دهد که همه توفیقاتی که ما در بخش کشاورزی داشته ایم مرهون تلاش های علمی و رهنمود های دانشگاهی کشور و ارائه روش های نوین بوده است. 

او با اذعان به اینکه هنوز از همه ظرفیت های علمی در بخش‌های تخصصی استفاده نشده است، افزود: اساتید دانشگاهی و علمی در حوزه باغبانی داریم که هم تراز با دانشمندان هسته ای هستند و می توانند همچنان نقش آفرینی کنند؛ به صورت شبانه روزی در تلاش هستند و زحمات این مجموعه باعث شده ما امروز در تولید بسیاری از محصولات با در نظر گرفتن توسعه پایدار در بخش کشاورزی با دنیا رقابت کنیم و این برای ما بسیار قابل افتخار است.

به اعتقاد او؛ یک فاصله بین بخش های تحقیقاتی و دانشگاهی با حوزه سیاستگذاری ها و اجرایی وجود داشته است که این شکاف عمیق را باید ترمیم کرد تا با تعامل و هم افزایی بیشتر به سمت پیشرفت حرکت کرد. 

سند توسعه باغبانی استان فارس بازنگری می شود

برومندی با اشاره به اسناد بالا دستی که در نظام جمهوری اسلامی تدوین و اهدافی که برای توسعه بخش کشاورزی و مشخصا حوزه باغبانی  مشخص شده است، بیان کرد: استان فارس، استان بسیار مهمی است به عبارتی ویترین باغبانی کشور محسوب می شود و بسیار مستعد برای تولید محصولات باغبانی  از این رو بنا داریم تا در سند توسعه باغبانی استان فارس و دیگر استان ها تجدید نظر کنیم. 

وی با اشاره به اینکه در برخی از دشت های استان فارس شاهد بیش از 35 متر افت سفره های آب زیر زمینی هستیم و در برخی شهرستان ها حتی برای آب شرب مردم باید به عمق  های پایین تر از 500 متر رفت، گفت: این نشان می دهد که در استان فارس با مسئله آب به عنوان یک نهاده دارای محدودیت جدی در بخش کشاورزی مواجه ایم از این رو  در برنامه ریزی های جدید برای توسعه بخش کشاورزی و باغبانی این استان باید برنامه ریزی بهتری انجام شود. 

او افزود: ما باید بدانیم در هر استان کشور در حوزه باغبانی چه وضعیتی وجود دارد و این اطلاعات باید بر اساس آمایش سرزمین و مطالعات دقیق علمی و فنی و توصیه های بخش های علمی تهیه و تدوین شود.

تعداد بازدید از این مطلب: 11
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تعداد صفحات : 4